Meditace

Meditace je stav mysli. Zná ho každý, jen většinou neví, že je v meditaci. Každý se někdy zahleděl nna mraky a zachvíli přestal na cokoliv myslet. To je stav meditace. Sedíte na poradě a šéf povídá a povídá a vy koukáte, možná si něco čáráte a nevnímáte – i to je stav meditace. I mládež na diskotéce medituje – dunivá hudba vytěsnění všechny myšlenky a zbyde jen rytmus. Pak je tu tzv. klidná meditace – vsedě nebo v leže. Tak nám ji představují cvičitelé jógy a podobných učení. Meditace je stav mysli, kdy se snažíme nemyslet. Znamená to, že jen vnímáme vlastními pocity co se děje a když nás něco napadne tak o tom nepřemýšlíme dál, ale znova jen vnímáme své pocity (např. teplo slunečních paprsků). Je to báječný způsob odpočinku. Je to ale zároveň také prostor pro lidi, kteří ví jak tento stav zneužít. V meditaci totiž uvolníte prostor svého mozku jakýmkoliv vjemům. Mohou se v něm objevit informace z našeho podvědomí, které nám pomohou vyřešit nějaký náš problém, ale mohou se do něj dostat i příkazy, které nás mohou manipulovat. Proto je důležité rozmyslet si, zda půju do hromadné meditace někde na přednášce, nebo vyhlášené někde na internetu. Tam totiž mohou zapracovat lidé, kteří nám mohou dát do podvědomí příkazy a manipulovat námi. Např. se může stát, že jste nikdy neměli rádi kolu. Po takové meditaci můžete mít neodolatelnou chuť na kolu. Jistě by se dalo najít spousta příkladů, jak se dá taková hromadná meditace zneužít. A ke zneužití docházelo a dochází stále. Proto lektor, který meditaci vede, má každého naučit ochranu proti takovému zneužití.

Elektromagnetické vlny vysílané mozkem pokrývají spektrum nazývané ELF (Extreme Low Frequencies, tedy extrémně nízké kmitočty) a vymezené přibližně od 0,5 do 40 Hz (je to u každého člověka zcela individuální). Spektrum ELF se dále dělí na čtyři části, které charakterizují čtyři stavy (hladiny) mysli.

Beta (13 až 40 Hz)
Jedná se o “normální” hladinu, v níž se nacházíme po drtivou většinu bdělého stavu. Kolem maximálních frekvencí (přes 30 Hz) se nacházejí tzv. negativní pocity (podráždění, agrese, vztek, strach, stres).

Alfa (8 až 13 Hz)
Uvolněný, ale soustředěný stav. Do něj se lze dostat hypnózou, meditací nebo hlubokou relaxací, ale někteří lidé jsou toho schopni pouhým zavřením nebo přetočením očí směrem vzhůru. Informace, které jsou nám sděleny v alfa-hladině, se do paměti zapisují velice spolehlivě a pevně (jedná se o druh podprahového vnímání – člověk si neuvědomuje proces učení, ale jen jeho výsledky).

Théta (4 až 8 Hz)
Stav velice hlubokého soustředění, kterého lze docílit pokročilou meditací nebo intenzivně prožívanou modlitbou, to je pak tzv. tranz. Pokud máte zájem jej vyzkoušet, dobrou možností jsou východní systémy cvičení typu jógy nebo tai-či.

Delta (0,5 až 4 Hz)
Donedávna platila teze, že hladina delta se dostavuje pouze během nejhlubšího spánku. Nejnovější výzkumy však ukázaly, že ti nejmoudřejší kněží asijských náboženství (např. někteří jogíni nabo lámové) jsou schopni se do ní dostat sérií fyzických a psychických cvičení, a nejen to. Dokáží v tomto stavu dokonce komunikovat s okolím a po “probuzení” si vše jasně vybavují.

Share

Odběr novinek

Přihlaste se k andělskému newsletteru a budou Vám na e-mail chodit novinky od Andělské paní.

Andělské produkty

Přihlášení